Kanały kablowe – remedium na wystające kable

kanały kablowe

Każdy rodzaj przemysłu wymaga zastosowania odpowiedniego okablowania, nie tylko do doprowadzenia energii elektrycznej, ale również w wielu innych celach. Często zdarza się, że wymagana liczba przewodów jest bardzo duża,  a osoba trzecia nie powinna mieć do nich dostępu. Instalator musi wtedy pomyśleć o tym jak uporządkować i zamaskować biegnące luźno kable.

Jak ukryć te wszystkie przewody ?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Należy w tym przypadku zastosować kanały kablowe. Są to odpowiednie koryta o różnych rozmiarach, wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych, w których z powodzeniem można schować całą instalację. Nikomu nie zależy bowiem na tym, aby luźno biegnące okablowanie psuło wygląd pomieszczeń.

Gdzie stosuje się kanały kablowe ?

kanały kablowe

Takie rozwiązania stosuje się nie tylko na skalę przemysłową. Również w każdym domu wskazane jest odpowiednie zamaskowanie przewodów. O ile bowiem instalacja elektryczna jest już na etapie budowy ukryta w ścianach, to jednak zastanowić się trzeba co zrobić z mnóstwem różnych przewodów łączących nasze sprzęty domowego użytku. Ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń takich jak telewizory, sprzęt nagłaśniający, kina domowe, konsole do gier i wiele innych. Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej pomyśleć o tym już na etapie wykończeniowym pomieszczeń i umieścić takie korytka na odpowiedniej wysokości w ścianach. Tak, aby kanały kablowe dobrze maskowały przewody, ale też żeby same były odpowiednio ukryte, nie szpecąc wyglądu mieszkania.

Zastosowanie przemysłowe

Budownictwo drogowe i kolejowe, energetyka czy telekomunikacja. Wszędzie tam zachodzi potrzeba zamaskowania przewodów z wykorzystaniem odpowiednich kanałów kablowych.

Wśród wielu zalet takiego rozwiązania wyróżnić można:

  • szybki montaż
  • niska waga
  • duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne i chemikalia
  • wysoka elastyczność korpusu
  • długa żywotność w ziemi, nawet do 50 lat
  • niski koszt transportu i magazynowania

 Wszystko to powoduje, że kanały kablowe są nieodłącznym elementem przy wszelkiego rodzaju budowach.