Wiertła do gresu

Gres jest jednym z najpopularniejszych materiałów służących do produkcji płytek, które montuje się na ścianach oraz na podłogach pomieszczeń. W porównaniu do terakoty, gres jest bardziej odporny mechanicznie oraz nieco twardszy. Właśnie dlatego do wiercenia w gresie potrzebne są dedykowane wiertła.

Jak wiercić w gresie?

Aby mieć pewność, że wykonany w gresowych płytkach otwór ich nie uszkodzi, trzeba używać specjalnie przeznaczonych do tego wierteł – czyli wierteł do gresu. Podczas wykonywania wiercenia nie można stosować udaru, ponieważ gres jest materiałem kruchym. Wykorzystanie udaru w czasie wiercenia w płytkach gresowych może skutkować ich wyszczerbieniem lub pękaniem.

Jak wybrać wiertło do gresu?

W specjalistycznych sklepach dostępnych jest wiele rodzajów wierteł dedykowanych do wiercenia w gresie. Jak wybrać najlepsze? Wszystko zależy od tego, czy planujemy wykonać tylko kilka otworów, czy wiercimy na co dzień. Chcąc wykonać jedynie kilka otworów, można wybrać wiertła do gresu (sprawdź) w wersji budżetowej. Są to najczęściej wiertła stalowe z napyloną na grot warstwą węglików spiekanych albo innych, twardych minerałów. Jeśli wiertło będzie często użytkowane, warto wybrać takie, które jest wykonane z wysokogatunkowej stali narzędziowej. Część robocza takiego wiertła jest często pokryta specjalnym proszkowanym diamentem. Takie rozwiązanie sprawia, że wiertłem pracuje się bardzo sprawnie i wydajnie, a samo wiertło jest trwałe.

Wiertła do gresu – czym różnią się od wierteł do betonu?

Wiertła do betonu wykonane są zazwyczaj ze stali narzędziowej. Rzadko kiedy zdarza się, że wiertło do betonu jest pokryte dodatkową warstwą materiału o dużej twardości. Ponadto wiertłem do betonu można wiercić z wykorzystaniem udaru. W przypadku wierteł do gresu jest to niezalecane.

Wiertła do gresu dostępne są w różnych rozmiarach – od średnic rzędu kilku milimetrów nawet do średnic powyżej 100 mm. Dzięki temu każdy fachowiec i majsterkowicz może znaleźć wiertło, które najlepiej będzie pasować do jego prac.