Lampy stołowe – czym są i co warto o nich wiedzieć

czarne lampy nad stół

Lampy stołowe to duża klasa opraw oświetleniowych, od dawna wykorzystywana do oświetlenia miejscowego. Oczywiście w dzisiejszych czasach lampa stołowa może pełnić również rolę dekoracyjną, uczestnicząc w kreowaniu wnętrza. Jedną z głównych zalet lamp stołowych jest to, że mogą one zapewnić dobre światło do spożywania posiłków czy czytania. Oczywiście, lampa podłogowa może zrobić to samo, ale nie zawsze jest na nią miejsce.

Lampy stołowe  – główne cechy

Lampy stołowe to nie tylko bardziej znany w mowie potocznej design, ale także odrębna grupa w ramach dużej klasy lamp stołowych. Lampy stołowe mają charakterystyczne cechy (warto zauważyć, że zapożyczyły one swoje cechy od historycznego przodka – kandelabru). Charakterystyczne cechy lampy stołowej można przypisać jej cechom konstrukcyjnym.

Lampa stołowa charakteryzuje się umiejscowieniem źródła światła na wysokiej, wyrazistej wizualnie „nodze” wychodzącej z podstawy lampy. W tej formie lampa stołowa jest jak najbardziej zbliżona do swojego przodka – kandelabru. Lampy biurkowe nie mają takich cech jak lampy stołowe. Jest to duży plus dla nas wszystkich: formy lamp stołowych są bardziej zróżnicowane. Lampy stołowe nie są ograniczone ścisłymi wymaganiami dotyczącymi wyglądu. Otwiera to szerokie możliwości dla wyobraźni projektantów. A ta fantazja prezentuje kule, eklektyczne oprawy tubowe i wiele innych zabaw kształtami i materiałami.

Zastosowanie lampy stołowej: od dekoracyjnego oświetlenia pomieszczenia do oświetlenia miejsca pracy

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć przy wyborze nowej lampy stołowej jest to, gdzie i w jakim celu zamierzasz jej używać. Niektóre czarne lampy nad stół spełnią funkcję czysto dekoracyjną, podczas gdy inne są przeznaczone do oświetlania konkretnego obszaru. W zależności od wielkości pomieszczenia, można wybrać różne rodzaje lamp stołowych.

Lampy stołowe przekształciły proste źródło światła w element wystroju wnętrza. A niektóre z nich są nawet wykorzystywane jako elementy sztuki. Na przykład Monument dla żarówki Ingo Maurera.

Lampy stołowe nocne

Lampki nocne (często nazywane lampkami nocnymi) to takie, które stoją na stoliku nocnym obok łóżka. Lampki nocne są zazwyczaj łączone w pary, po jednej na stoliku nocnym po obu stronach łóżka.

Chociaż lampy mogą być takie same, można wybrać inne. Jeżeli ty lubisz jeden typ lampy, a twój partner inny, to jest dopuszczalne, aby mieć stylistycznie skoordynowane, tego samego rodzaju lampy nocne na stół. Lampki nocne, które wybierasz powinny pasować do reszty mebli w Twojej jadalni. Jeśli masz duże szafki, lampy również powinny być duże. Jeśli mamy małe szafki, najlepiej wybrać małe lub miniaturowe lampki.