Jak dobrać oświetlenie do przedpokoju i korytarza?

oświetlenie przedpokoju

Oświetlenie przedpokoju może nadać wnętrzu bardziej harmonijny i wyrazisty charakter, podkreślając mocne strony pomieszczenia i nadając mu niepowtarzalny wygląd. Odpowiednie oprawy oświetleniowe nie tylko tworzą nastrój emocjonalny, ale także mają pozytywny wpływ na postrzeganie domu.

Wytyczne dotyczące oświetlenia

  • W holu wejściowym powinny być zamontowane oprawy oświetleniowe o maksymalnej mocy. Dzięki temu można zainstalować tylko jedno źródło światła i w ten sposób zaoszczędzić miejsce w małym pomieszczeniu.
  • Zalecane jest światło białe lub żółte, aby korytarz był dostatecznie oświetlony. Idealne są również kolorowe oprawy oświetleniowe z matowym białym światłem, ponieważ nie drażnią ani nie oślepiają wzroku.
  • W pomieszczeniach z niskimi sufitami nie zaleca się stosowania masywnych żyrandoli. We wnętrzu lepiej jest umieścić kinkiety ze strumieniem światła skierowanym w górę. 
  • Oświetlenie przedpokoju można uzupełnić lampami wiszącymi, które zwisają nisko w dół. Jeśli pomieszczenie ma wydłużony kształt, można zainstalować kilka lamp.

Jeśli korytarz ma kształt kwadratu, jako punkt centralny można zastosować dużą lampę centralną. Oprawy oświetleniowe w połączeniu z jasnymi wykończeniami ścian i lustrzanymi powierzchniami optycznie powiększają pomieszczenie.

Oświetlenie główne w przedpokoju

Żyrandol jest często głównym elementem oświetlenia. W większości przypadków urządzenie jest umieszczane nieco poniżej płaszczyzny sufitu.

Do sufitów napinanych lub podwieszanych nadają się reflektory punktowe. Dzięki błyszczącej folii z efektem odbicia można uzyskać dodatkowe światło w korytarzu. Możesz stworzyć oświetlenie ogólne dzięki punktom sufitowym lub ściennym. Konstrukcja z kilkoma lampami obrotowymi zamontowanymi na jednym pręcie jest w stanie oświetlić cały korytarz.