Światło a kamień, czyli o elewacji słów kilka

Lampa na elewację

W aranżacji pokoju światło pełni rolę funkcjonalną, ale i estetyczną. Mocno „pomaga mu” w tym elewacja, która – w zależności od potrzeb – może mieć bardzo zróżnicowaną formę. Jak na tym tle prezentuje się np. ściana wykończona kamieniem ozdobnym? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Lampa na elewację i jej umiejscowienie

Lampa na elewację

Trzeba zacząć od tego, że w tym wariancie oświetlenie elewacyjne powinno być wyprowadzone nieco poza obręb płytek dekoracyjnych. Trudno bowiem oczekiwać, aby funkcjonalne źródło światła miało skutecznie rozświetlać podłogę, gdy wokół znajduje się mnóstwo rzucających cień przeszkód. Owszem, można w ten sposób stworzyć coś na kształt oświetlenia dekoracyjnego, ale na tym jego zastosowania raczej się kończą. Dlatego przed wprowadzeniem takiej kombinacji trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym bardziej zależy inwestorowi.

Nowy wariant dekoracyjny

Naturalnie na tym możliwości takiego połączenia jeszcze się nie kończą. Lampę elewacyjną można bowiem ukierunkować bezpośrednio na elewację, dzięki czemu będzie można podkreślić specyficzny charakter jej oryginalnej faktury. Można też – o ile warunki na to pozwalają – stworzyć podświetlenie wyjątkowych detali aranżacyjnych, w tym obrazów, płaskorzeźb i wielu innych, naściennych elementów designerskich. Wreszcie – można postawić na lampy elewacyjne z wbudowanym czujnikiem ruchu. Wtedy efekt ten będzie pojawiał się wówczas, gdyż przechodząca obok osoba znajdzie się w zasięgu detektora ruchu. Jednym słowem – w tym modelu aranżacyjnym wariacji jest naprawdę mnóstwo.

Dekoracyjne płytki ścienne wyróżniają się specyficzną i niejednorodną fakturą, dlatego tworzą przepiękną grę światłocieniem w kontekście odpowiednio umiejscowionego, elewacyjnego źródła światła. Jest to połączenie ponadczasowe, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i w klasycznych wnętrzach.