Jak wybrać oświetlenie do domu? Sypialnia, łazienka i przedpokój

Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu jest bardzo ważny. Wprowadza ono bowiem nie tylko przyjazny klimat ale również dzieli przestrzeń na rożne strefy funkcjonalne. Inne oświetlenie wymagane jest w kuchni, a zupełnie odmienne w sypialni czy łazience. Jak wybrać oświetlenie do domu, do tych różnych pomieszczeń?

Wybieramy oświetlenie do wnętrz

Te trzy wymienione w tytule pomieszczenia spełniają zupełnie różne funkcje i wymagają odrębnego oświetlenia. 

Oświetlenie w sypialni  

W tym pomieszczeniu lampy powinny zapewniać dostarczenie dużej ilości światła, tak aby możliwe było swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, a jednocześnie muszą one zapewniać bardzo subtelny i intymny klimat. W tym celu warto zastosować jedno główne centralne oświetlenie, na przykład w postaci ozdobnego żyrandola oraz mniejsze lampki nocne umieszczone na stolikach przy łóżku. Nowoczesnym i dość popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest montaż ozdobnych listew kryjacych w sobie taśmy LED. Dostarczają one delikatne światło oraz występują w zróżnicowanych kolorach. Bardziej tradycyjnym wyborem są lampki stołowe lub kinkiety przy narożnikach łóżka. W przypadku posiadania szaf ubraniowych w sypialni wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie w nich oświetlenia, które ułatwi dostęp do wszystkich elementów garderoby.        

Oświetlenie w łazience

W przypadku tego pomieszczenia warto zastosować kilka źródeł światła. W łazience powinna się znaleźć centralna lampa oświetlająca całe pomieszczenie oraz dodatkowa lampa lub lampy w okolicy lustra i zlewu. W przypadku głównych lamp zazwyczaj wykorzystywane są plafonu montowane na suficie. Dają one rozproszone światło i skutecznie doświetlają pomieszczenie. Wiele kobiet preferuje jednak dodatkowe źródło światła podczas wykonywania makijażu. W tym wypadku lampy mogą być zawieszone nad lustrem lub być w nie wmontowane.  

Oświetlenie w przedpokoju

Przedpokój jest bardzo specyficznym miejscem. Zazwyczaj jest on dość długi i słabo doświetlony. Wymaga zatem silnego światła, które umożliwi swobodne ubieranie się przed wyjściem na zewnątrz oraz rozpieranie się po powrocie. W tym celu można wykorzystać pojedynczy żyrandol zawieszony centralnie na suficie lub kilka mniejszych położonych wzdłuż sufitu punktowych źródeł światła. Ponadto, jak już wskazano w przypadku sypialni, szafy warto wyposażyć w osobne oświetlenie ułatwiające dostęp do ich zawartości. Ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest montaż dodatkowych czujników ruchu. Powodują one automatyczne zapalanie światła podczas otwierania szafy. W przypadku długich korytarzy wspomniane czujniki ruchu mogą być montowane na ich długości, co umożliwi doświetlanie jedynie tej przestrzeni, w której się aktualnie przebywa. W korytarzu lub przedpokoju zazwyczaj montowane są duże lustra. Aby korzystanie z nich było możliwe i bardziej komfortowe warto w ich pobliżu zamontować na suficie lampę wiszącą lub postawić na podłodze wysoką lampę stojącą. Innym rozwiązaniem jest wiszący na ścianie kinkiet lub mała lampa stojąca na pobliskiej szafce.