Wsuwki i nasuwki elektryczne w wiązkach kablowych

wsuwki elektryczne

Obecnie przewody elektryczne stanowią ważną część większości spośród maszyn i urządzeń. Nierzadko na co dzień ich nie dostrzegamy, gdyż zostały one ukryte w specjalnych peszlach albo listwach, dlatego też nie zdajemy sobie kompletnie sprawy z tego, jak sporo metrów okablowania używa się w sprzęcie AGD albo w samochodach. Jedną z części kablowych wiązek, są tak zwane wsuwki elektryczne, których najważniejszym zadaniem jest umożliwianie przyłączania przewodów do właściwych gniazdek. 

Podział wsuwek oraz nasuwek do okablowania ze względu na użyty materiał

Wsuwka elektryczna tego typu może występować w dwóch różnych postaciach – izolowanej albo nieizolowanej. W wypadku pierwszej wymienionej to producenci zadbali o to, żeby zaoferować klientom produkty, które nie wymagają od osób będących odpowiedzialnymi za montowanie, wykonania izolacji dodatkowej w miejscu, gdzie wiązki przewodów łączą się z metalowymi komponentami. W wypadku braku osłony należy koniecznie pamiętać, aby umieścić ją w późniejszych etapach produkcji. Poza tym, wsuwki kablowe mogą zostać wykonane z różnorodnych surowców. Do tych najpopularniejszych, zaliczany jest na pewno mosiądz. Jest on zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym materiałem, gdyż przewodzi doskonale elektryczny prąd. Niektóre spośród końcówek kablowych, mogą być niklowane albo też ocynkowane. Żeby możliwie było połączenie ze sobą dwóch przewodów do jednego, konieczne będzie zamocowanie odpowiedniej wsuwki, zaś do drugiego nasuwki – producenci tego typu asortymentu oferują dla nas rozwiązania, które pozostają ze sobą zbieżne. 

W jaki sposób mocowane są końcówki kablowe? 

Mocowanie kablowych końcówek do przewodów, może być przeprowadzone ręcznie, z zastosowaniem mechanicznych albo też ręcznych zaciskarek lub przy pomocy lutownicy. Zwykle dobranie właściwej technologii zależne będzie od wymogów danego klienta. Po przymocowaniu nasuwek oraz wsuwek kablowych, trzeba będzie koniecznie zaizolować miejsce stykania się kabli wraz z końcówką (jeżeli wykorzystujemy rozwiązania bez gotowych izolacji). Po właściwym przygotowaniu wszelkich przewodów, musimy złożyć z nich całą wiązkę. Na tymże etapie przystanek stają się kablowe opaski, które wykonuje się z różnorodnych surowców. Ich zadanie to trwałe połączenie ze sobą wszelkich kabelków mających niewielką średnicę. Na ogół ułożenie przewodów, nie może być przypadkowe – w projektach instalacji elektrycznej, powinny zostać zawarte wszelkie informacje odnośnie tego, w jaki sposób należy układać wcześniej przygotowane elementy.