Styki – specyfikacja

Każdy, kto w jakikolwiek sposób miał nomen omen styczność z obwodami elektrycznymi, jak też każdy, kto porusza się w budownictwie, przemyśle lub elektryce, musiał zetknąć się z określeniem stycznik. Czym właściwie jest stycznik? Jest to przełącznik elektryczny, którego styki są otwarte, a ich zmiana na zamkniętą następuje, dopiero gdy zadziała inne urządzenie lub też elektromagnes. Stycznik może przewodzić prąd, powodując jego załączanie i wyłączanie w każdych okolicznościach: gdy obwód działa normalnie, ale także gdy występują przeciążenia. Styczniki są stosowane w grzejnikach, wentylatorach, pompach, syrenach, lampach i obwodach silników.

Każdy stycznik składa się z cewki, styków roboczych i właśnie styków pomocniczych. Może być kilka takich produktów. W ofercie dużej ilości sklepów i hurtowni elektrycznych znajdują się przednie styki pomocnicze do styczników. Ich rolą jest przede wszystkim dostarczenie informacji o pracy konkretnego odbiornika.

Przedni styk pomocniczy dla styczników jest zamontowany, jak sama nazwa wskazuje, z przodu stycznika. Wykonane z wytrzymałych materiałów styczniki to bezpieczeństwo użytkowania urządzenia.

Inne zalety styków

Istnieją styki czołowe oraz styki boczne. Styki czołowe montowane są zawsze od góry na styczniku. Umożliwia pozostawienie bez zmian szerokości stycznika, ale zwiększa się za to wysokość zestawu. Niektóre spośród styków czołowych można na siebie nadbudowywać, metodą piramidalną.

Styki boczne montowane są po prawej lub też po lewej stronie stycznika. Dzięki temu wysokość stycznika nie zmienia się, ale zmianie ulega szerokość zestawu (stycznik z dołączonymi bocznymi stykami). Niektóre styki boczne można zbudować jeden na drugim, tj. Styk boczny jest przymocowany do boku stycznika, a drugi styk boczny jest przymocowany do boku.

Gdzie kupujemy styki?

W sprzedaży w sklepach elektrycznych https://eldor24.pl/styki-pomocnicze/styk-pomocniczy-1z-montaz-czolowy-sp2210-1.html dostępne są styczniki, do których można zamontować styki przednie i boczne. Strukturalnie styki pomocnicze (przednie i boczne) zawierają różne kombinacje i ilości styków. Istnieje styk NO normalnie otwarty, styk normalnie zamknięty, czyli NC oraz styk przełączny. Dobrze jest pamiętać, że znaczna część styków pomocniczych pasuje do całej grupy styczników wytworzonych przez danego producenta. Mając styk pomocniczy z numerem referencyjnym można łatwo określić, które styczniki do niego pasują.

Aby ułatwić dobór odpowiedniego styku pomocniczego można skorzystać z internetowego konfiguratora. Większa liczba podanych tam parametrów pozwoli precyzyjniej dobrać potrzebny produkt.