Jaką stację pogodową wybrać?

stacja pogodowa

Domowa stacja pogodowa to rozwiązanie pogodowe dla tych, którzy chcą poznać aktualne warunki pogodowe, a także jak zmieni się pogoda w najbliższym czasie. To urządzenie coraz częściej zastępuje tradycyjne termometry. Sprawdzamy więc, która domowa stacja pogodowa jest najlepsza.

Co to jest stacja pogodowa?

stacja pogodowa

Stacja pogodowa, zwana też stacją pogodową lub po prostu: stacją pogodową, to urządzenie łączące w sobie różnorodne przyrządy pomiarowe. Typową cechą jest zbieranie wszystkich pomiarów w jednym miejscu bez konieczności składania, a następnie przeglądania kilku różnych wyświetlaczy jednocześnie. Tego urządzenia nie należy mylić z prognozą pogody – domową stacją pogodową, która pokazuje aktualne warunki pogodowe, a nie przyszłe. Na podstawie ich wskazówek można więc dowiedzieć się, czy wiatr nie sprzyja jeździe na rowerze lub czy klimatyzator nadaje się do wietrzenia mieszkania. Nie wiemy jednak, jakie warunki będą panować jutro lub w przyszłym tygodniu – dane są podawane przez dedykowane ośrodki prognozowania pogody. Chociaż niektóre urządzenia mogą pobierać te dane z Internetu. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując stację pogodową?

Konstrukcja omawianego sprzętu jest bardzo ważna, ale należy pamiętać, że analizie podlegają także inne kwestie, które bezpośrednio wpływają na możliwości stacji. Zakres temperatury. Ponieważ temperatura jest jednym z najczęściej analizowanych parametrów, ważne jest, aby sprawdzić zakres temperatur, jaki może wyświetlać każdy model. Może się zdarzyć, że niektóre z nich wskażą temperatury nawet do -10°C. Jak wiadomo polska pogoda lubi płatać figle i taki zasięg może nie wystarczyć. Liczba czujników. Chcąc mieć pełny obraz warunków pogodowych, warto poszukać stacji pogodowej, która może podłączyć jak najwięcej czujników. Najlepsza obsługa 10 i więcej. Najbardziej zaawansowane stacje kosztują tysiące złotych i mogą służyć np. do uruchamiania pieców, gdy temperatura spada. Jednak nie tylko to, ponieważ takie urządzenie może również samo zwijać rolety, gdy działa czujnik nasłonecznienia, a nas nie ma w domu.