Narzędzia i sprzęt w pracy ślusarza

klucze nasadowe

Każdy warsztat ślusarski, który zamierza świadczyć swoje usługi na wysokim poziomie, musi zatrudniać pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach. Żaden jednak pracownik nie będzie dobrze wykonywał swoje pracy, jeżeli nie dostanie odpowiednich narzędzi. Muszą to być zarówno narzędzia podstawowe, jak i sprzęt specjalistyczny. Nie bez znaczenia są również szafki i półki, na których te narzędzia będą przechowywane.

Podstawowe narzędzia do warsztatu ślusarskiego

Specjalista pracujący w warsztacie ślusarskim musi posiadać odpowiednie narzędzia. Będą to przede wszystkim różnej wielkości młotki, śrubokręty i wkrętaki, nożyce do metalu i kombinerki.
W warsztacie ślusarskim niezbędne są różnego rodzaju klucze, kupowane w zestawach, które zapewnią pełną gamę rozmiarów tych narzędzi. Będą to:

Oprócz tego na wyposażeniu ślusarza powinno znaleźć się dłuto, przecinak i szczypce. Dodatkowo niezbędne będzie imadło oraz inny sprzęt do przytrzymania obrabianego materiału.

Sprzęt specjalistyczny

Trudno sobie wyobrazić pracę w specjalistycznym warsztacie bez odpowiedniego sprzętu. W pracy ślusarza sprzętem takim jest np. tokarka i obrabiarka, wiertarka ręczna lub kadłubowa, szlifierki i lutownice. Oprócz tego wszelkiego rodzaju wyrzynarki oraz prasa hydrauliczna. W niektórych warsztatach, które zajmują się naprawą lub produkcją większego sprzętu, niezbędna może się okazać ręczna suwnica czy nawet niewielkich rozmiarów dźwig. Do warsztatu, który nastawiony jest nie tylko na usługi i naprawę, ale także na produkcję przydać mogą się roboty przemysłowe.

Co jeszcze jest niezbędne w pracy ślusarza

Każdy ślusarz musi oczywiście posiadać odpowiednią wiedzę i praktykę popartą ciągłymi szkoleniami. Należy także zadbać o bezpieczeństwo pracy – odpowiedni strój, zachowanie porządku i właściwych procedur podczas pracy.
Do właściwej pracy warsztatu nie wystarczą klucze nasadowe, kombinerki czy śrubokręt. Niezbędne są także odpowiednie warunki, przestrzeń, narzędzia i specjalistyczna wiedza pracowników.