Mufy kablowe – co warto wiedzieć?

mufa kablowa

Mufy kablowe to elementy, które spełniają istotną, podwójną funkcję. Po pierwsze są odpowiednie do łącenia, rozgałęziania, a także tworzenia zakończeń kabli. Po drugie – są wyjątkowo skuteczną i bezpieczną formą izolacji miejsc poddanych zabiegom. Należy wiedzieć, iż łączenie kabli powinno mieć odpowiednie parametry w stosunku do parametrów kabla. 

Konstrukcja muf kablowych

Warto wiedzieć, że budowa i konstrukcja muf kablowych jest zależna od wielu czynników, w tym od rodzaju kabla, przekroju oraz liczby żył, a także napięcia znamionowego. Co więcej, istotną kwestią jest również technologia oraz jej odpowiedni dobór. Spośród muf kablowych można wyróżnić między innymi mufy przelotowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki nim można z łatwością połączyć kable tego samego rodzaju. Innym typem muf są mufy przejściowe, które służą do łączenia kabli różnego rodzaju. Przy pomocy tego typu muf można połączyć na przykład kable posiadające izolację zrobioną z tworzywa sztucznego, czy też kable trójfasowe o izolacji papierowo-olejowej. Zazwyczaj tego rodzaju połączenia wyglądem przypominają kształtem literę T lub Y.

Co warto wiedzieć o złączkach kablowych?

Złączki to elementy stosowane do trwałego łączenia żył przewodów elektroenergetycznych aluminiowych oraz miedzianych. Tego typu elementy można zastosować w przypadku przewodów jednodrutowych, a także wielodrutowych przy zarówno niskich, jak i średnich napięciach. Opisywane złączki to świetna alternatywa dla technologii związanych z zaprasowywaniem złączek tulejowych. Jeśli chodzi o ich zastosowanie, to można używać złączek do łączenia żył kablowych, co zapewnia pełną powtarzalność montażową wpływającą pozytywnie na połączenie i dające gwarancję jego niezawodności. Co więcej, technologia opierająca się na stosowaniu złączek kablowych pozwala również na eliminację wszelkich błędów montażowych, przyspieszenie montażu oraz ułatwienie prac z nim związanych. 

Mufy kablowe – praktyczne rozwiązanie

Warto wiedzieć, iż mufy kablowe są stworzone do łączenia dwóch lub też więcej kabli. Zazwyczaj są one wykonywane w technologii zimnokurczliwej, termokurczliwej lub też zalewanej. Można spotkać się także z rozwiązaniami hybrydowymi, które są połączeniem tych kilku metod. W zależności od tego, jaką technologię zastosowano, mufy kablowe mogą służyć do łączenia kabli jednożyłowych lub też wielożyłowych w izolacjach wykonanych z tworzywa sztucznego, lub też z papieru. Dobrym wyborem jest również guma silikonowa, z której wykonuje się mufy termokurczliwe, która wykazuje wyjątkowo dobre właściwości elektroizolacyjne.