Lampy wiszące – uniwersalne oświetlenie

lampy wiszące

Projektowanie oświetlenia dla poszczególnych pokojów jest bardzo istotnym elementem ogólnej aranżacji wnętrz. Dostępność światła jest niezwykle ważna zarówno w celach funkcjonalnych, jak i estetycznych. Lampy wiszące to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. To niezwykle uniwersalna opcja, która często z uwagi na jej popularność bywa traktowana po macoszemu. A dobranie stylowej i pasującej do pomieszczenia lampy to rzecz, na którą każdy powinien zwrócić uwagę.

Wszechstronność lamp wiszących

Z uwagi na dostępność lamp wiszących w ogromnie różnorodnych stylach, stanowią one niezwykle uniwersalne źródło światła. Wśród najpopularniejszych są do wyboru lampy z pojedynczymi kloszami lub z wieloma, krótkie mocowane przy suficie, długie, z regulowaną wysokością. Każda z nich dostępna jest w wielu różnych konstrukcjach, uwzględniając bardziej klasyczny design, jak i nowoczesne rozwiązania. Widać dzięki temu, że sprawdzą się one w pomieszczeniu każdego rodzaju. 

lampy wiszące

Jak dopasować lampę do pomieszczenia?

Najczęściej spotykane lampy wiszące znajdują zastosowanie w salonach lub jadalniach. Niemniej jednak spotykane są również w łazienkach, kuchniach, sypialniach czy pokojach dziecięcych. Zgranie lampy z ogólną aranżacją pokoju może stanowić nie lada wyzwanie. Wybierając odpowiedni model powinniśmy kierować się wieloma elementami, spośród których najważniejsze to rozmiar, ilość miejsc na żarówki, design oraz to, jak prezentuje się na tle całokształtu pomieszczenia. Ogólnie panujące standardy pozwalają wyróżnić kilka najpopularniejszych rozwiązań, które pomogą dopasować lampę do pokoju. I tak właśnie można stworzyć listę, która prezentuje się następująco:

  • Do salonu najbardziej pasują eleganckie lampy wiszące. Zarówno tradycyjne żyrandole, jak i plafony do bardziej nowoczesnych wnętrz.
  • Jeśli chodzi o jadalnię, to idealnie sprawdzi się dopasowanie oświetlenia do stołu, nad którym standardowo wisi lampa. Przy stołach okrągłych bardziej odpowiednie będą lampy okrągłe, a przy prostokątnych – prostokątne.
  • Do łazienki i kuchni z reguły pasują oświetlenia mocowane blisko sufitu, które nie ingerują w przestrzeń już niezbyt wielkiego pomieszczenia.
  • Dopasowując lampę wiszącą do sypialni należy zadbać o jej nastrojowość i pozostawić ją minimalistyczną.